Bitcoin Geleceğin Parası

Bitcoin Geleceğin Parası

Bitcoin Geleceğin Parası

Bitcoin konusunda bir çok atıf yapılıyor. Bu kadar hızlı büyümesi, değerinin çok artması ve amacının dışında bir gelişme göstermesi gibi bir çok söz söyleniyor. Bu konularda doğruluk payı ve hata payı da var. Tüm bunlar yine de asıl soruyu değiştirmiyor. Bitcoin geleceğin parası mı? Evet asıl soru aslında bu. Bildiğimiz ve belki yüzyıllardır kullanılan kağıt paraların yerini artık sanal paralar almalı mı? Yoksa bu şekilde devam mı edilmeli?

Gelişen Teknoloji ve Kağıt Para

Bildiğiniz gibi ilk başta para yerine takas vardı. Sürekli gelişim içinde olan insanlık, takasın yerini tutacak ve bir değeri olabilecek parayı çıkardı. Zaten şu an sahip olduğumuz her şey bahsettiğimiz para üzerinden değerlendiriliyor. Yalnız her şey çok hızlı gelişirken bildiğimiz kağıt para hep aynı kaldı. Yıllar boyunca özgürlüklerini ilan eden her ülke kendi parasını basmaya başladı. Bu paralar diğer paralar karşısında değerli veya daha değersiz de oldu. Para konusunda yıllardır gelişen şeyler bunlarla sınırlı kalmadı. Bu paraları borsa sistemi üzerinden izleyebildik ve sermaye yatırabildik. Yani paranın kendisinden de bir yatırım aracı yarattık. Daha sonraki teknolojik gelişim ise para yerine kullanılan kredi kartları ve bunlarla internette alışveriş yapmak oldu. Ama tüm bunlar yine de sadece bildiğimiz paralar üzerinden gerçekleşti. Her şeyi online ve sanal ortamda yapan bize kolaylık sağlayacak da bir para birimi gerekti. İşte bu da Bitcoin oldu. Bitcoin ya da buna başka bir ad taksak bile yine olması gereken bir para birimiydi. Sadece internete özel, kimsenin kontrolünde olmayan, kolayca değişim yapabileceğimiz ve merkezi sisteme bağlı olmayan bir para birimi. Sanal ortamın para birimi de bu olabilirdi. Siz bile evinizde Bitcoin madenciliği yapabilirken, bunu herhangi bir ülkeye mal etmiyorsunuz. Bu yüzden bir kişiye veya bir ülkeye bağlı değildir.

Sanal Para Birimleri

Bitcoin geleceğin para birimi olabilir. Buna benzer başka sanal para birimleri de olabilir. Çünkü bu da diğer her şey gibi ihtiyaçtan doğmuştur. Her ne kadar bir sanal para birimi olsa da diğer her para birimi gibi Bitcoin’in de kağıt para olarak karşılığı vardır. 1 Bitcoin 20 bin dolar olabilmektedir. Belki bir sonraki yeniliklerde Bitcoin’i sadece bir para birimin karşılığı olarak değerlendirmek yerine kendi içerisindeki diğer sanal para birimleri ile değerlendireceğiz. Ya da 1 Bitcoin’in ne kadara tekabül ettiğini söylerken 0.3 A sanal para birimi kadar olduğunu belirtebiliriz. Gerçek olan dünyanın bir sanal para birimine ihtiyaç duyduğu ve şu an da bu para biriminin Bitcoin olduğudur.

Bitcoin hakkında doğru bilgiye ulaşmak istiyorsanız Ali Bitcoin Al ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir