Bitcoin Tarihçesi

Bitcoin Tarihçesi

Bitcoin Tarihçesi

Bulunan veya üretilen her şey bir ihtiyaçtan doğar. Cep telefonu, araba veya her gün cebimizde taşıdığımız bir cüzdan. Daha yakın örnekler verecek olursak; banka ve bankalara bağlı kredi kartları da bu amaçla doğmuştur. Bitcoin tarihçesi ise buna yakın bir şekilde başlayıp daha sonra kimsein tahmin edemediği noktalara gelmiştir. Bitcoin şu an asıl amacının dışında işlem görse de hala ilk amacını korumaktadır.

Bitcoin Çıkış Noktası

Bitcoin ilk olarak para transferlerini kolaylaştırmak ve masrafları çok düşük bir rakama indirmek amacı ile çıktı. Para transferi yapmak istediğinizi varsayalım. Bu transfer eğer ülke içinde aynı bankanın bir şubesindeki hesabınızdan yine aynı şubede hesabı olan başka bir kişiye gönderdiğinizi varsayalım. Bu işlem ücretsizdir. Aynı işlemi aynı banka çatısı altında başka şehirdeki bir hesaba gönderdiğinizi düşünelim. Bu bazen ücretsiz bazen de 1-2 TL civarında bir işlem alarak gerçekleştiriliyor. Bankadan bankaya da değişiyor. Eğer bu işlem A bankasından B bankasındaki bir hesaba olacak ise işlem ücreti artıyor. Çünkü araya başka banka girmiş oluyor. İşlem ücreti 5-10 TL arası değişiyor. Bu da minimum ücret. Çünkü gönderdiğiniz miktar arttıkça işlem ücreti de artıyor. Eğer bu işlemi Türkiye’deki bir bankadan yurt dışındaki bir bankaya yapmak isterseniz işte o zaman işlem ücretleri dolarla hesaplanıyor ve işlem süresi bazen 2-3 bile sürebiliyor. İşte Bitcoin’in çıkış amacı tam olarak burada devreye giriyor. Hangi ülkede olursanız olun uçtan uça para gönderimi ya ücretsiz ya da çok düşük miktarlarda olması için yaratılmış bir sanal para birimi. İşlemler ise gün içinde yoğunluğa göre hemen onaylanabilmekte. Çıkış yılı 2008 yılı olduğunu biliyor. 2008 yılında Satoshi Nakamoto nickli birisi tarafından şartnamesi ve nasıl çalıştığı ile ilgili bir kriptografi yayınlanmıştır. 2009 yılında ise Bitcoin ağı kullanılmaya başlanmıştır.

Bitcoin Algoritması

Bitcoin ilk başlarda tehlikeli bir para birimi olarak görülüyordu. Çünkü sahip olduğu algoritma ve yazılım sayesinde takip edilemez bir para birimi olmuştu. Bitcoin cüzdanınız sayesinde yaptığınız ödemeler isimsiz bile olabilirdi. İlk başlarda kaçak ürünlerin ve daha bir çok şeyin Bitcoin ile ödendiği zamanlar olmuştu. Daha sonra kontrol altına alınan Bitcoin 2011 yılından beri düzenli bir şekilde büyümekte ve kullanımı artmaktadır. Bugün bitcoin cüzdanı oluşturmak veya bitcoin almak için bir kaç güvenlik adımı gerekiyor. Bu da yasa dışı olabilecek işlemleri engelliyor.

Bitcoin hakkında daha fazla bilgi almak için Ali Bitcoin Al sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...