Bitcoin Nedir

Bitcoin Nedir

Bitcoin Nedir

Son 3 aydır sadece belli bir ülkenin değil tüm dünyanın gündeminde yer edinen ve her geçen gün yer edinmeye devam eden tek bir konu var. O da Bitcoin’dir. Bir çok kişinin ilk başlarda tek sorduğu soru Bitcoin nedir oldu. Çünkü büyük bir kesim daha ne olduğunu bilmeden bir sanal para biriminin bu kadar değerli olduğunu öğrenmiş oldu. Bunun öncesinde nedir, ne zaman çıkmıştır, çıkış amacı nedir ve ne için kullanılır gibi bir çok soruyu geride bırakmış, sadece alıma yönelik bir hareket oluştu.

Bitcoin en temelinde bir sanal para birimidir. Online ortamda kullanılabilen bir sanal para birimidir. Burada karıştırılmaması gereken bir nokta vardır. Bu da sizin sahip olduğunuz nakit paranın veya bankadaki para karşılığı ile aynı şey değildir. Bankadaki paranızla online alışveriş yapabiliyorsunuz. Bir otel kiralayıp ya da bir kitap alabiliyorsunuz. Hatta borsa işlemleri yapabilir ve döviz al-sat yapabiliyorsunuz. Bitcoin’de bunun gibi ayrı bir para birimidir. Bildiğimiz kağıt anlamında bir para birimi değil, sadece online ortamda var olan ve online işlemler için kullanılan bir para birimidir. Bitcoin’i sahip olduğunuz TL veya USD ile satın alabiliyorsunuz. Aslında bu bir satın almak değil temelinde değişim yapmaktır. Yani 380 TL’nizi 100 dolar yapabiliyorsanız, aynı şekilde 100 doları da karşılığı olan Bitcoin miktarı ile değiştirebiliyorsunuz. 100 doların karşılığına şimdilik 1 Bitcoin diyebiliriz. Siz kendi paranızı Bitcoin ile değiştirdiğinizde sahip olduğunuz Bitcoin artık sizin online para biriminizi oluyor. Bu para birimi ile yapabileceğiniz işlemler ve alışverişler gün geçtikçe artıyor. Kitap veya kıyafet alabilirsiniz, borsa da işlem yapabilir ve hatta ev dahi satın alabilirsiniz. Bitcoin, kağıt olan para birimleri gibi bir şekilde üretiliyor. Kağıt olan para birimleri nasıl basılıyorsa, Bitcoin’de bunun gibi üretiliyor. Buna Bitcoin madenciliği deniyor. Bilgisayar ve işlemcilerin yardımı ile belirli miktar işlem karşılığı yazılımsal olarak Bitcoin üretiliyor. Bu üretilen Bitcoin’ler mevcut Bitcoin değerini dolar karşısında arttırıyor veya azaltıyor. Bu da sahip olduğunuz veya almak istediğiniz Bitcoin’in değişim miktarını etkiliyor. Yani bundan 2 yıl önce 100 dolara bir bitcoin alabilirken şu an aynı paraya 0.01 Bitcoin alabiliyorsunuz. Bitcoin’in dolar karşısındaki değeri ne kadar arttıkça, Bitcoin değişim miktarı da buna göre güncelleniyor.

Diğer  yandan ise yatırım aracı olarak gören çok fazla kişi var. Çünkü 1 yıl önce 100 dolar ile aldığınız 0.1 Bitcoin şu an 1000 Dolar gibi bir rakam olabilmekte. Yavaş yavaş online sistem üzerinden para ile alabileceğiniz her ürün Bitcoin ile alınabilecek duruma geliyor. Bunlar yine dolar üzerinden karşılığı olarak belirleniyor. Bir pantolona 100 TL öderken aynı zamanda 0.001 Bitcoin’de ödeyebileceksiniz. Bitcoin geleceği olan bir para birimi. Çünkü sanal ortamı kullanma oranımız arttıkça bunun gibi sanal para birimleri de oldukça rağbet görebilecek bir hale gelecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...