Bitcoin Yatırımı

Bitcoin Yatırımı

Bitcoin Yatırımı

Herkesin kafasını kurcalayan en büyük sorulardan birisi de yatırım. Yatırım yapılmalı mı? Nasıl yapılmalı? Ne kadar karlı ve ne kadar sürede kar etmeye başlanır? Gibi onlarca soru var. Son zamanlarda ise yatırım araçları arasına Bitcoin de girdi. Bitcoin yatırımı yapmak isteyen, bunu yeni duyan ve Bitcoin’i kısa vadeli al-sat yapan bir çok kişi oldu.

Bitcoin Bir Yatırım Aracı Mı?

Bitcoin’in çıkış amacı ve tarihçesinden daha önce bahsetmiştik. Bunun ayrıntılarını da en altta bulunan ana sayfa linkinden bulabilirsiniz. En basit hali ile Bitcoin’in çıkış amacı kolay ve en az masraf ile para transferi yapmaktır. Bu para transferi sırasında herhangi bir banka veya aracıyı ortadan kaldırarak maksimum hız ve minimum masraf düşünülmüştür. Ki ilk çıktığında da bu şekildeydi. Ama son zamanlarda artan Bitcoin transferi ve Bitcoin satışı mevcut Bitcoin’in değerini arttırmıştır. Bir Bitcoin para transferinin transfer ücreti 0.001 Bitcoin’dir. Bundan 1 yıl önce Bitcoin daha az kullanırken değeri 300 dolardı. Bu da 0.001 olan transfer ücreti çok cüzi bir miktar çıkıyordu. Oysaki şimdi bir Bitcoin’in değerinin 18 bin dolar olduğunu düşünürsek transfer ücreti de buna göre artıyor. Çünkü transfer ücreti Bitcoin üzerinden işliyor ve buda dolar karşısındaki değerini arttırıyor veya azaltıyor. Gelişmeler sonucunda bu sanal para birimi artık bir transfer aracı değil bir yatırım aracı olarak görülüyor. Yatırdığınız 100 doların 1 hafta sonra 150 dolara çıkması oldukça hızlı bir yatırım aracı olduğunu gösterebilir. Çünkü başka herhangi bir yatırım aracında bu kadar hızlı geri dönüş alınabilmiş değil.  Bu yüzden de bir yatırım aracı olarak görülebilir.

Bitcoin Değerini Arttıran Etmenler

En basit hali ile Bitcoin sanal para birimi aslında bir bilgisayar algoritmasıdır. Sonsuz sayılardan oluşmaktadır. Her yeni bulunan bir sayı uzantısı Bitcoin altında bir paradır. Bu paralar şifrelenmiştir ve sadece o para miktarına özel bir sayısı vardır. Bu sayıları oluşturan şey ise çok güçlü bilgisayarlar ve bunlara sahip olan kişi veya şirketlerdir. Yani sizin gibi evinde güçlü bir bilgisayara sahip olan kişi Bitcoin üretebilir. Buna Bitcoin madenciliği denmektedir. İşte bu Bitcoin Madenciliği sırasında oluşan masraf ve kişinin yaptığı işlem bir etmendir. Ne kadar çok Bitcoin işlemi olursa iş yükü ve masraflar bir o kadar artmaktadır. Bu da Bitcoin’in değerini arttırmaktadır. En önemli etmen ise budur. Diğer etmenler arasında ise, sanal para birimlerinin Bitcoin arasında değiş-tokuş yapılması da vardır. Bitcoin yatırımı şu an karlı olduğu dönemin başlangıcındadır. Belki uzun bir süre de böyle devam edecektir. Çünkü artık dünyanın sanal para birimine ihtiyacı olduğunu göstermiş ve bunu hızlıca entegre etmiştir. Belki artık amacı için kullanılmasa da artık bir yatırım aracıdır. Altın veya hisse gibi.

Bitcoin nedir, tarihçesi ve alımı ile ilgili tüm bilgilere Ali Bitcoin Al ana sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir